Životopis enya

8. října 2007 v 22:53 | ligotka |  životopisy

Enya- životopis

Jméno Eithne Ní Bhraonáín asi většině lidí moc neřekne. Zkusím to tedy jinak: Enya. To už je lepší, co říkáte?
Irská zpěvačka, která bývá kritiky zařazována do stylu zvaného new age, se narodila v Irsku v roce 1961. Pochází z muzikantské rodiny Brennanů, jejíž členové tvoří mimo jiné známou "keltskou" formaci Clannad. Jen těžko mohla Enya začít někde jinde. V roce 1982 se skupinou natočila "své" první album Fuaim, hned vzápětí se ovšem rozhodla postavit na vlastní nohy. Krátce poté Enyu oslovila britská televizní společnost BBC. Producenti připravovaného dokumentárního seriálu o Keltech žádali Enyu, aby pro jeden díl (The March Of Celts) natočila doprovodnou hudbu. Poté, co producenti nahrávku uslyšeli, nabídli jí, aby udělala muziku pro celý seriál. Vznikl 70-ti minutový soundratck The Celts.
Enyina reputace ještě více vzrostla poté, co udělala hudbu k filmuDavida Puttmana The Frog Prince. Od té doby se Enya k filmu vrátila ještě několikrát, a vždy se slušným úspěchem (za všechny stojí za to zmínit hudbu ke snímkům Zelená karta nebo Věk nevinnosti). První sólovou desku nazvanou jednoduše Enya vydává v roce 1987. V náznacích zde představuje zvuk, který se naplno rozezní o rok později na druhém albu Watermark.
Do producentského křesla usedl Nicky Ryan, jeho manželka Roma se stala výhradní autorkou Enyiných textů. Melodická deska s jakoby nadpozemským zvukem, která se jen ve Velké Británii stala třikrát platinovou, obsahovala průlomový hit jejího života "Orinoco Flow".
Další album Shepherd Moons (1991) se vcelku očekávaně stává úspěšným také za oceánem v USA se této desky prodalo přes 4 milióny nosičů. V žebříčku prodejů časopisu Billboard zůstala bez přerušení celých 199 týdnů, při vyhlašování výročních Grammy dostala cenu jako Best New Album.
I přes zámořský úspěch a celosvětovou popularitu (singl "Carribbean Blue" v Anglii dosáhl na 13. příčku) britská kritika album odsoudila.
Další nahrávku The Memory Of Trees vydává Enya až v roce 1995. První opravdové album po čtyřech letech (nepočítáme-li další reedice The Celts z roku 1992) obsahuje relativně úspěšné singly Anywhere Is a On My Way Home, slávě starších desek se ovšem nepřibližuje. Nic na tom nemění ani další Grammy, opět za Best New Album. Následující vydavatelský počin je tak celkem logický - v roce 1997 přichází na řadu Paint The Sky With Stars kompilace "toho nejlepšího, co kdy Enya natočila" (plus dvě nové písně), dostala název The Best Of Enya - Paint The Sky With Stars. Upravená edice této desky vychází o rok později jako A Box Of Dreams.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaké typy kluků/holek se Vám libi??

Brunet 47.6% (10)
Blond 19% (4)
Rezavá 4.8% (1)
Jiné(teda jetli jeste neco jineho je :-D ) 28.6% (6)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama